9 съвета как да снимате децата си сами
Снимате вашето хлапе всеки ден?
Разбирам ви. Аз самият станах професионален фотограф отчасти воден от любопитството си към децата и начина, по който реагират на света. Предизвикан от трудностите при заснемането им – тези малки човеци, кипящи от енергия, които се променят толкова бързо. Сигурно ви се случва да пропускате да запазите ценни моменти точно, защото те се стопяват много бързо или защото хлапето ви не иска да стои мирно. Затова днес ще ви предложа няколко съвета как да снимате децата си сами и снимките ви да се получават по-добре.
1. Ако правите снимки на открито, нека да е сутрин или привечер, защото тогава светлината е най-мека и равномерна.
2. Избягвайте да снимате децата от високо, по-добре слезте на тяхната височина. Разбира се и в първия случай се получават интересни снимки, но в повечето случаи те са по-скоро смешни и поизкривени. Препоръчвам ви да клекнете или да седнете и тогава да снимате. Едни от най-хубавите детски снимки се получават, когато сте на нивото на очите на детето.
3. Не снимайте от твърде близко разстояние. Не за друго, а защото детето ви може да се притесни и да отвърне поглед от вас или напротив – да тръгне към вас и да залепи нос в обектива, изпълнено с любопитство. Решете проблема с апарат/обектив с хубав зум.
4. Облечете детето с любимите му дрешки. Трябва да му е удобно, да се чувства добре. Иначе ще трябва да го гоните с фотоапарата.
5. Правете снимки и любителски фотосесии след като мъничето е нахранено и се е наспало. Тогава то е спокойно и в добро настроение.
6. Пригответе любимите му играчки. Нека то се забавлява с тях, докато го снимате. Понякога това е единственият начин да накарате хлапето си да участва в снимките.
7. Бъдете бързи. Нали не очаквате, че вашето жизнено, любопитно дете ще стои кротко и ще чака да нагласите обектива и да обмислите композицията. Правете повече кадри един след друг, така има по-голяма вероятност да получите добри снимки.
8. Ако все пак имате нужда от повече време, и детето ви е малко, сложете в кошарката, така че да ограничите движенията му.
9. Превърнете снимането в забавление – за себе си и за детето. Показвайте му снимките след като ги направите, говорете му, пейте му, примамвайте го с играчки, провокирайте го, радвайте му се. Тогава със сигурност вашата детска фотосесия ще бъде успешна.