Как да снимам на открито, така че да се получат добри снимки
Вече редовно излизате с хлапето си в парка, пътувате през почивните дни и си правите дълги разходки в гората. Съкровището ви е очаровано от възможността да тича, да скача, да открива красотата на живата природа. А на вас ви се иска непрекъснато да снимате светналото му от радост лице.
Да поръчате детска фотосесия на открито на професионален фотограф е едно, да направите сами хубави снимки на открито на непрекъснато движещото се дете – съвсем друго. Но има някои фотографски насоки, които можете да приложите, за да направите по-добри снимки.
Снимайте следобед, ако ви е възможно
През пролетта и лятото времето между 16 и 19 часа е най-подходящо за снимки. Светлината е мека, топла.
Когато ѝ да снимате, нека вие – фотографът – да сте с гръб към слънцето, а детето да е с лице срещу него
В противен случай ще снимате контражур и на снимката ще се види само силуетът на детето.
Избягвайте шарените сенки
Заради многото зони с различна осветеност е по-трудно да се направи добра снимка на шарена сянка. Често по лицето и тялото на модела се виждат много тъмни и много осветени петна.
Накарайте детето да се премести на сянка
Така няма да имате проблеми с прегаряне на образа като цяло или с твърде контрастни зони. Може да използвате и някоя улична витрина или прозорец за рефлектор, в който да се отразява светлината и след това да пада на лицето на модела.
Снимайте на по-бавна скорост в облачни дни
В пролетни и летни дни с облаци се получават страхотни снимки. Важно е обаче да снимате на по-бавна скорост и/или на по-ниско ISO.
Експериментирайте с фона
Пробвайте да го направите по-размазан. Това се постига лесно, ако намалите разстоянието между детето и себе си преди да снимате.
Фокусирайте се върху очите
В случай, че искате да направите портрет на детето си на открито, фокусирайте се върху очите му. Нека те са в центъра на снимката. Пробвайте да направите кадъра с широка бленда.
Правете много последователни кадри
С децата е безсмислено да чакате идеалния момент. Тайната е по-скоро в това да правите много последователни кадри и да се пробвате да постигнете най-доброто в дадения момент. Така и снимките – от всичките поне няколко ще са станали – ще са уловили неподправените, живи реакции на вашето дете.
Експериментирайте смело, не се обезкуражавайте от резултата и се радвайте на хубавите мигове, които споделяте с детето си. А ако искате да запазите спомени в снимки от някой специален ден – рожден ден, навършването на кръгла годишнина на детето или нещо друго, свържете се с професионален фотограф.